IPS Mitropolit Teofan, în Parohia botoșăneană Doina: „Simțim nevoia prezenței în viața noastră a Maicii Domnului”

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 22, 2018   Autor: Tudorel Rusu

La slujba arhierească de seară, din soborul slujitor, alături de pr. paroh Vasile Borcilă Iftimescu, au făcut parte preoţi din parohiile învecinate şi pr. Toma Gradinaciuc, protopopul Protoieriei Iaşi 1.

În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor prezenţi, IPS Teofan a vorbit despre folosul slujbei Paraclisului Maicii Domnului: „Și eu, și dumneavoastră, și toți creștinii, simțim nevoia prezenței în viața noastră a Maicii Domnului, a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. În Evanghelia din cadrul slujbei Paraclisului, o femeie din popor strigă către Mântuitorul «Fericit este pântecele care Te-a purtat și sânii la care ai supt!», arătând că atunci când o cinstim pe Maica Domnului, îl cinstim și pe  Domnul Hristos”.

Părintele paroh Vasile Borcilă Iftimescu a mulțumit la final părintelui mitropolit pentru împreuna slujire și împreuna rugăciune, subliniind faptul că „din anul 1998, când a fost pusă piatra de temelie pentru noua biserică de zid, nu a fost săvârșită în acest locaș de cult nici o slujbă arhierească. Au mai fost vizite pastorale, dar nu am avut bucuria, până acum, ca un ierarh să slujească în biserica noastră”.

La final, conform tradiției, credincioșii prezenți au fost binecuvântați de IPS Mitropolit Teofan.